breaking news

‘Ertuğrul 1890’ filminin galası yapıldı

26 Aralık 2015 | Highlife Magazin
‘Ertuğrul 1890’ filminin galası yapıldı
MAGAZİN
0

Japonya ve Türkiye’nin ilk ortak sinema filmi olan “Ertuğrul 1890”ın galası önceki gün gerçekleşti. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yapılan galaya Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu başta olmak üzere sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli katıldı.
Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğa hitaben yapılan filmin galasında oyuncular, gösterim öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başrol oyuncularından Kenan Ece, Alican Yücesoy ve Mehmet Özgür, filmin hem Türk-Japon dostluğu açısından hem de Türk sineması açısından önemli olduğunu ifade etti.
Oldukça etkileyici sahnelerin çekildiğini ifade eden ünlü oyuncular, “Filmin parçası olmaktan mutluluk duyduk. Çok güzel zamanlar geçirdik. Dostluk altında iyi bir sinema filmi yapmaktı amaç, öyle de oldu. Duygusu çok yüksek bir film. İki ülke arasındaki güzelliği anlatmanın peşindeydik. Bunu başardık” diye konuştu.

Ünlüler akın etti

Galaya İpek–Ömer Faruk Sorak, Orhan Gencebay–Sevim Emre, Muazzez Ersoy, Nil Karaibrahimgil–Serdar Erener, Serdar Gökhan, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Neşe Erberk, Burak Kut, Canan Ergüder–Sercan Badur, Hazım Körmükçü, Erhan Güleryüz, Sibel Taşçıoğlu ve Alina Boz gibi birçok ünlü isim katıldı. Yönetmen koltuğunda Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka’nın oturduğu filmin senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınırken, senaryo ve tarih danışmanlığı Prof. Dr. İskender Pala tarafından yapıldı.

Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak filmi, iki ülkenin halkları arasında 95 yıl arayla, 1890’da Kushimoto’da ve 1985’te Tahran’da yaşanan, iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikâyesini anlatıyor.

 

'Artık eşime zaman ayıracağım'
'Aşk freni patlamış kamyon gibidir'

  • Hit: 367