breaking news

Paris’te Bursalı modacıların kreasyonu sergilendi

27 Ocak 2016 | Highlife Magazin
Paris’te Bursalı modacıların kreasyonu sergilendi
STYLE
0

Bursalı Modacı Kardeşler Ayşe ve Ece Ege, Dice Kayek Markasıyla Paris’te Alkışlandı

Dice Kayek, 24-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen Paris Haute Couture İlkbahar/Yaz 2016 Moda Haftası kapsamında ilhamını masallardan alan dördüncü haute couture koleksiyonu “Woven Tales”i 25 Ocak Pazartesi günü; Louvre Müzesi’nde bulunan; Fransa’nın en önemli moda ve tasarım müzesi “Musée des Arts Décoratifs” de Dice Kayek 2016 İlkbahar/Yaz Couture Koleksiyonu “Woven Tales” ilhamını peri masallarından alıyor. Fantastik ve sürreal bir rüyanın hikayesi olan koleksiyon 6 ayı aşkın süredir 16 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı. Koleksiyon aynı sürreal bir rüyada olduğu gibi, zamansız ve kuralsız. İlkbahar-Yaz 2016 Sezonunun Farkı Dice Kayek Couture defilesi, “Couture” teknik ve kurallarına uygun olarak yapılmış 30 parçadan oluştu. El emeği, zahmet, sanat, zanaat ve el işçiliğini bir potada eriten couture koleksiyonu Dice Kayek’in imzası kabul edilen ‘’işleme detayları’’ ile flanel, yün dokumalar, balıksırtı desenler, yün krepler, organza, koton gömlekler, ipek mikado, saten ve kadife gibi farklı kumaşların yorumlanması ile hayat buldu. Dice Kayek İlkbahar yaz 2016 sezonunda her zamanki silüetlerinden farklı olarak etek ve ceket boyları daha uzun kullanıldı. Gri, beyaz, siyah ve monokrom renklerin ön plana çıktığı koleksiyonda, Dice Kayek’in klasikleşmiş parçaları arasında bulunan geniş paçalar ve oversized etek, ceket ve bluzlar moda severlerin beğenilerine sunuldu. Masallardaki dikenli güller ve teller koleksiyonda kullanılan iğneler ile özdeşleştirildi. Defilede yer alan mankenlerin ise göz makyajında bulunan siyah detaylar dikenleri sembolize etti.

Paris Haute Couture İlkbahar/Yaz 2016 Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Dice Kayek Couture defilesine moda ve iş dünyasından önemli isimler katılım gösterdi. Katılımcılar arasında Türkiye Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil, Ece Sükan, dünyaca ünlü moda bloggerları Tamu Mcpherson, Candice Lake, Shini Park, Susie Lau ve Ezgi İçel Apa, Vogue International moda yazarı Suzy Menkes, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Güneri Cıvaoğlu, Alem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zuhal Pirinçcioğlu, Nilüfer Göle, Merzuka Imrahor, Hikmet Tanrıverdi, Zuhal Şeker, Selin Bozkurt ve Zafer Topaloğlu yer aldı.

Dice Kayek’in defilesi Christian Dior ile aynı gün gerçekleşti. Dördüncü Couture defilesini gerçekleştirecek olan Dice Kayek, Fransız Pret-a- Porter ve Couture Federasyonu’na üye olup, Paris Couture resmi defile takviminde yer almaya hak kazanan ilk Türk markası olmuştu. Prêt-à-porter moda haftalarından farklı olarak, “Haute-Couture” defileleri sadece Paris’e özel. Resmi defile takviminde yer almak, yani defile yapabilmek, Fransız Pret-a-Porter ve Haute Couture Federasyonu üyelerinin titizlikle yaptığı seçim ile belirleniyor. Çok katı kuralları ve uygulamaları bulunan Couture Federasyon Kurulu, Dice Kayek’i defile yapması için bir kere daha davet etti. Couture yapan az sayıda moda evi bulunuyor. Christian Dior, Valentino, Chanel gibi büyük moda evlerinin defilelerini görsel birer showa dönüştürdükleri bu moda haftasında Dice Kayek’in defilesi de Christian Dior ile aynı gün gerçekleşti. “Couture” koleksiyonlarının en önemli kurallarından biri “el işçiliği”. Hemen hemen her şey elde yapılıyor. Koleksiyonda yer alan giysilerde, katlama, drape, pilise, kırma gibi elde yapılan “Couture” teknikleri kullanılıyor. Couture haftasına katılan her tasarımcı ve moda evi Couture becerilerini, birbirinden iddialı defileleri ile yine bu hafta süresince sergileyecek.

Couture ile ilgili önemli bir nokta ise; el işçiliği, işleme gibi zanaatlerin kaybolmaması ve gelecek nesillere örnek teşkil etmesi açısından büyük moda evleri ve Fransız Kültür Bakanlığı’na bağlı Fransız Pret-a-Porter ve Haute Couture Federasyonu tarafından da oldukça önemsenmesi ve destek görüyor olması.

 

 

 

Dönüşü muhteşem oldu
Rita Ora kırmızılara büründü

  • Hit: 491