breaking news

Karagandı Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem konser

Karagandı Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem konser

27 Ocak 2014
KONSER

Türkiye’ye ilk kez gelen Kazakistan’ın Karagandı Senfoni Orkestrası, Bursa’da muhteşem bir konsere imzasını attı.

‘Türk Dünyası Çağdaş Klasik Müzik Şaheserleri Konseri’, dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini Bursa’dan dünyaya duyurdu.

Kazakistan’dan Türkiye’ye ilk kez gelen Karagandı Senfoni Orkestrası’nın ‘Türk Dünyası Çağdaş Klasik Müzik Şaheserleri Konseri’, Bursa’da muhteşem bir geceye imzasını attı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirilen konser, Bursa’da sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Türk dünyası çağdaş klasik müzik eserlerini dünyanın farklı noktalarında dinleyicilerle buluşturan Karagandı Senfoni Orkestrası, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya’da gerçekleştirdiği başarılı konserlerin ardından unutulmaz bir repertuarla Türkiye’de sanatseverlerle buluştu.

TÜRKSOY üyesi ülkeler Besteciler Birliği ve TÜRKSOY işbirliğinde hayata geçirilen konser, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa’ya taşındı. 70 kişiden oluşan ekip, Bursalı sanatseverleri tadına doyulmaz bir müzik yolculuğuna çıkardı.

Yüzyılın en ünlü Türk bestecilerinden T. Kajgaliyev, E. Rahmadiyev, M. Taciyev, K. Kara – Karayev, F. Amirov, M. Begaliyev, Turgay Erdener, R. Nepesov ve Ulvi Cemal Erkin’in muhteşem eserlerinden oluşan klasik müzik ziyafetinin şefliğini de Kazakistanlı şef Peter Gribanov yaptı. Azerbaycanlı ünlü opera sanatçısı Nigar Cabiyeva, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin güçlü sesi Selva Erdener ile Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden sanatçılar da konserde konuk sanatçı olarak sahneye çıktı. Konserin konuk sanatçılarından Demet Gürhan ve Ahmet Baran da muhteşem eserleri seslendirdi. Türk dünyasının klasik müzik efsanelerini bir araya getiren ‘Türk Dünyası Çağdaş Klasik Müzik Şaheserleri’ konserinde, dinleyiciler, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Başkurdistan (RF) ve Tataristan’ın ünlü bestecilerinin eserlerini dinleme fırsatı buldu.

Sanat ve dostluk köprüsü

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de muhteşem konseri keyifle izledi. Bursa’da her zaman sanata ve sanatçılara değer verildiğini belirten Başkan Altepe, “Bu konserle, Bursalılara güzel bir dostluk gecesi, sanat gecesi yaşatmış olduk. Türkiye ile Türki Cumhuriyetler arasında  köprüler kurmak konusunda bizlere destek veren TÜRKSOY’a teşekkür ediyorum. Bursa, kültür ve medeniyetlerin yatağı olan merkezdir. Tüm kültürlerden ve coğrafyalardan insanların yaşadığı bir şehirdir. Bizler bu dostlukları daha fazla artırmak için çaba gösteriyoruz. Bu bölgelerle Türkiye arasında köprü  olma görevi Bursa’ya verildi. TÜRKSOY ile birlikte bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah artırarak devam ettireceğiz. Bursa olarak bu konuda elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da konserin keyifli geçtiğini belirterek, “Bursalılarla birlikte olmaktan mutluluk duyduk. Bursa, mükemmel bir şehir. Kültürel zenginliğe sahip. Bursa’nın sanatseverleri de harika. Bizlere destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz. Türkiye’deki son konserimizi Bursa’da verdik. Güzel anılarla ülkemize döneceğiz. Bursa bizim çok sevdiğimiz bir şehir oldu” dedi. Sanatseverler, muhteşem konsere imza atan sanatçıları ayakta alkışladı.

 

Fazıl Say ‘İlk Şarkılar’la Bursa’daydı
Sanat Güneşi Zeki Müren şarkıları Merinos’ta yankılandı

  • Hit: 648